Wszystkie tematy

Jak płacić zegarkiem?

Aktualizacja:

25.05.2023

Aby płacić zegarkiem, musisz posiadać model z funkcją płatności zbliżeniowych, czyli modułem NFC. Dodaj aplikację płatniczą i kartę Wonga Pay Visa do zegarka, a podczas transakcji zbliż ekran do terminala i zatwierdź operację.

Zegarek do płatności zbliżeniowych – konfiguracja

Jak płacić zegarkiem z NFC? Na początek upewnij się, że Twoje urządzenie ma odpowiednie parametry i czy będzie to w ogóle możliwe. Jeśli chcesz płacić za pomocą Google Pay, musisz mieć zegarek z Wear OS w wersji 2.0 lub nowszej, obsługujący moduł NFC.

Sprawdź też, czy masz na smartwatchu zainstalowaną aplikację Portfel Google. Jeśli nie, pobierz ją ze Sklepu Google Play (bez tej aplikacji nie możesz płacić zbliżeniowo). Gotowe? Teraz pora na konfigurację karty Wonga Pay z zegarkiem. Jak to zrobić?

1. Otwórz w zegarku aplikację płatniczą – wybierz tę, która jest kompatybilna z Twoim smartwatchem – w przypadku Wonga Pay będzie to Portfel Google (wkrótce również Portfel na Apple Watch!).

2. Kliknij w kartę Wonga Pay Visa (na górze ekranu)

3. Wejdź w Szczegóły i ustaw kartę Wonga Pay Visa jako domyślną do płatności zbliżeniowych.

Transakcje smartwatchem

Gdy już skonfigurujesz urządzenie, możesz zapłacić nim za zakupy w sklepie stacjonarnym. Aby to zrobić, otwórz zainstalowaną aplikację płatniczą i zbliż tarczę zegarka do terminala na kilka sekund – aż poczujesz wibrację lub sygnał dźwiękowy potwierdzający zrealizowanie transakcji. Gotowe!

Zegarki z NFC – zasada działania

NFC to technologia bezprzewodowego przesyłu danych, która działa w oparciu o bazy radiowe o wysokiej częstotliwości. Od rozwiązań pokroju Wi-Fi lub Bluetooth odróżnia ją zasięg, który w przypadku NFC wynosi ok. 20 cm, co oznacza konieczność zbliżenia do siebie urządzeń, by mogły nawiązać kontakt. Dzięki wykorzystaniu indukcji magnetycznej telefon lub zegarek z NFC może się łączyć z urządzeniami innego typu, czyli właśnie z terminalami płatniczymi.

Płatności zegarkiem – zalety

Zegarki z płatnościami mobilnymi zapewniają użytkownikom dużą swobodę. Z tej metody możesz korzystać w niemal każdym sklepie stacjonarnym wyposażonym w terminal, ponieważ praktycznie wszystkie te urządzenia pozwalają na przeprowadzanie płatności mobilnych. Nie masz przy sobie portfela? Z zegarkiem z NFC nie musisz wracać do domu po pieniądze!

  • Wygoda na co dzień i oszczędność czasu
    Co odróżnia płatności smartwatchem od tych wykonywanych chociażby telefonem? Przede wszystkim wygoda użytkowania – telefon czy portfel z kartą lub gotówką musisz nosić w kieszeni czy torebce, a w przypadku płatności zegarkiem – niezbędne urządzenie znajduje się na Twoim nadgarstku.

    Po drugie, zbliżenie zegarka do terminala zajmuje mniej czasu niż np. wpisanie kodu BLIK, a do tego często nie wymaga dodatkowego zatwierdzenia PIN-em. W rezultacie zapłacenie za zakupy zajmie Ci mniej czasu.

Sprawdź więcej: Jak płacić Wonga Pay w sklepie stacjonarnym?

  • Bezpieczeństwo
    Korzystanie z zegarka z funkcją płatności jest w pełni bezpieczne. Po pierwsze, urządzenie może połączyć się tylko z jednym sprzętem podczas transakcji, i to takim znajdującym się maksymalnie 20 cm od Twojego nadgarstka. Nie ma więc ryzyka, że przez przypadek zapłacisz za czyjeś zakupy.

    Co więcej, kradzież zegarka nie da żadnych korzyści złodziejowi. Aby dostać się do aplikacji umożliwiającej wykonywanie płatności NFC, należy najpierw odblokować ekran smartwatcha. Ten jest z kolei chroniony przed dostępem niepowołanych osób równie skutecznie, co w przypadku smartfonów.

Masz pytania? Chętnie pomożemy.

+48 788 000 038

Zadzwoń

Nasi doradcy są dostępni: pon.–pt. 8:00–22:00, sob.–nd. 9:00–17:00 z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Kosz połączenia wg taryfy operatora.

Nasi doradcy są dostępni:
pon.–pt. 8:00–22:00
sob.–nd. 9:00–17:00
z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
Koszt połączenia wg taryfy operatora.

W każdej sprawie napisz na:

W każdej sprawie napisz na:

W sprawie reklamacji napisz na:

W sprawie reklamacji napisz na: